Browse By

Charakterystyczne objawy uszkodzenia turbosprężarki samochodowej

Turbosprężarki stanowią istotny element współczesnych silników Diesla oraz niewielkich, downsizingowych jednostek benzynowych. Są klasyfikowane jako część eksploatacyjna, a zatem kierowca musi liczyć się z koniecznością ich wymiany po przekroczeniu pewnego przebiegu. Poza tym turbiny są bardzo czułe na sposób eksploatacji.

Regeneracja Turbin

Nieodpowiednia może bardzo szybko skrócić ich techniczne życie. Wtedy kierowcy pozostanie albo wykosztowanie się i kupno bardzo drogiej nowej turbiny, albo skorzystanie z bardzo korzystnej regeneracji turbosprężarki w jednym z profesjonalnych warsztatów na terenie kraju. Jak jednak rozpoznać, że czas zacząć takiego warsztatu szukać? Uszkodzona turbina może spowodować, że na desce rozdzielczej zapali się dioda check engine, ale nie zawsze. Lampka zapala się najczęściej wtedy, gdy w silnikach wysokoprężnych dochodzi do zatarcia mechanizmu, który odpowiada za zmianę geometrii kierownicy.

Auto z uszkodzoną turbiną jest przede wszystkim bardzo słabe. W przypadku dużych silników Diesla wyraźnie nie ma mocy. W autach z benzynowymi silnikami downsizingowymi samochód może w ogóle nie mieć siły, aby ruszyć z miejsca. Uszkodzona turbina będzie powodować pozostawianie za samochodem chmury czarnego dymu. Można się także spodziewać takich objawów jak hałas dochodzący spod silnika, spowodowany albo dostaniem się do wirnika jakichś zanieczyszczeń stałych, albo będący powodem  uszkodzenia wałka, który skrzywił się i powoduje tarcie pracujących elementów o obudowę. W każdym z tych przypadków warto pomyśleć o regeneracji turbiny, która jest najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym.

Regeneracja turbiny – lek na wszystkie problemy turbodoładowania

Regeneracja turbosprężarki, bez względu na to czy jest to turbina prosta o stałej geometrii czy nowoczesna VTG lub VNT, pozwala na przywrócenie jej pełnej sprawności. Regeneracja turbosprężarek Mielec to proces, w czasie którego mechanicy rozbierają turbinę i wymieniają w niej wszystkie elementy, które uległy zużyciu. Następnie czyszczą oni obudowę i te części, które będą jeszcze wykorzystane. Potem pozostaje już tylko wyważenie dynamiczne, złożenie urządzenia, sprawdzenie szczelności i montaż turbiny w samochodzie. Podczas wybierania firmy, która zajmie się regeneracją turbiny samochodowej, warto korzystać z firm specjalistycznych, cieszących się dobrymi opiniami. Na Podkarpaciu taką firmą, bardzo cenioną przez kierowców, jest MR Radka z Mielca, mająca swoją siedzibę przy ulicy Polnej 3.

One thought on “Charakterystyczne objawy uszkodzenia turbosprężarki samochodowej”

  1. Adam says:

    Warto zawczasu wiedzieć takie informacje. Dzięki za info. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych części do silnika. Z tego co słyszałam turbosprężarki od Mahle są starannie wykonane i bardzo dobrej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?