Browse By

Co warto wiedzieć o panelach słonecznych?

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularnym sposobem na pozyskiwanie zielonej energii do użytkowania w budynkach prywatnych czy w instytucjach. Łatwo przejść ze standardowego ogrzewania na panele, gdyż nie trzeba zmieniać instalacji elektrycznej budynku, uzyskaną energię można wykorzystywać na bieżąco, magazynować lub sprzedawać. Prąd uzyskany jest całkowicie darmowy, jedynym kosztem jest cena instalacji i podłączenia.  

typy paneli

Jakie panele są dostępne na rynku?

Pierwsze panele pojawiły się na rynku w latach siedemdziesiątych, od tego czasu rośnie ich jakość, wydajność i spada ich cena. Różne typy paneli słonecznych to inna cena, inna generowana moc, inna wydajność. Do podjęcia decyzji należy uwzględnić wszystkie czynniki mające wpływ na wybór odpowiednich paneli. Aktualnie najczęściej występujące typy paneli słonecznych to panele mono i polikrystaliczne:

  • Monokrystaliczne panele słoneczne. Te ogniwa są w kształcie kwadratu ze ściętymi rogami, najczęściej są w kolorze czarnym lub granatowym Zbudowane są z monolitycznego krzemu, są najbardziej wydajnym i najdroższym typem ogniw.  
  • Polikrystaliczne panele słoneczne. W kształcie kwadratu charakteryzują się mocnym, niebieskim kolorem. Zbudowane są z wykrystalizowanego krzemu. Są mniej wydajne i tańsze od paneli monokrystalicznych; 
  • Panele z krzemu amorficznego. Są to panele trzeciej generacji, czyli jedne ze starszych modeli dostępnych na rynku. Są cienkie i lekkie, w ciemnym kolorze. Najmniej wydajne i najtańsze rodzaje ogniw. 

photovoltaic-system-g4823337c7_1280

Dlaczego warto inwestować w panele słoneczne?  

Warto inwestować we wszystkie typy paneli słonecznych. Istnieje wiele powodów, dlaczego warto. 

  1. Fotowoltaika zapewnia niższe ceny prądu. Ceny prądu są coraz wyższe, a dzięki inwestycji w panele można je obniżyć lub całkowicie zredukować do zera. Jednym poniesionym kosztem jest zakup i instalacja paneli. Jeśli produkuje się dużo energii, to istnieje też możliwość jej sprzedaży i dodatkowego zarobku. 
  2. Panele słoneczne są zieloną energią, przy wytwarzaniu prądu nie powstają żadne zanieczyszczenia, nie ma emisji dwutlenku węgla do atmosfery, nie pojawia się zagrożenie środowisku naturalnemu. Panele starczają na wiele lat, nie trzeba ich często wymieniać i wyrzucać do środowiska, gdzie staną się kolejnym odpadem.
  3. Niezależna energia. W przypadku braków w dostawie prądu panele zapewniają jej trwały dopływ; dom, który posiada panele słoneczne, jest samowystarczalny i niezależny od elektrowni czy polityki, co jest szczególnie istotne w dobie ostatnich wydarzeń.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?