Browse By

Historia Lwowa

Lwów to miasto położone na Ukrainie. Zazwyczaj na tym kończy się wiedza przeciętnego „zjadacza chleba”, ewentualnie kojarzymy Lwów z historii Polski, wiedząc, że wystąpił w niej nie raz, ale nie do końca pamiętamy, kiedy i dlaczego. A przecież miasto to posiada bardzo interesującą historię, której zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Już w piątym wieku naszej ery na terenie obecnego Lwowa pojawiły się ślady osadnictwa. W dziewiątym wieku istniało tam państwo plemienne Lędzian. Lędzianie to jedno za plemion lechickich, czyli plemion zachodniosłowiańskich, z tejże właśnie grupy wyłoniły się później plemiona polskie, połabskie i pomorskie. Cały wiek później, czyli w dziesiątym wieku, powstała tam osada plemienia Lędzian, zajmując teren Góry Zamkowej. Fakt istnienia tejże osady został naukowo potwierdzony dopiero w 1977 roku, kiedy to okazało się, że jeden z najważniejszych zabytków Ukrainy, czyli Cerkiew świętego Mikołaja, została wybudowana na starym – i oczywiście wcześniej funkcjonującym – cmentarzysku.

Cerkiew Świętego Mikołaja we Lwowie

Cerkiew Świętego Mikołaja we Lwowie – foto od lvivcenter.org

Pod koniec wieku dziesiątego, czyli w roku 981, teren okolic tak zwanych Grodów Czerwieńskich, a więc i okolic Lwowa, został podbity przez jednego z wielkich książąt kijowskich, czyli przez Włodzimierza I Wielkiego, potem przeszedł w ręce naszego pierwszego króla Polski, czyli Bolesława Chrobrego oraz jego syna, Mieszka II, a potem, w 1031 roku, dostał się pod panowanie wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.

Od tamtej pory Lwów przechodził z rąk do rąk. Obecnie szacuje się, że Lwów został założony w 1250 roku przez księcia Daniela I Halickiego, jednego z potomków dynastii Rurykowiczów. Nie ustrzegło to jednak miasta od znajdowania się w co rusz innym kraju, na terenie innego z państw. Wpierw Lwów należał do Rusi Halicko – Włodzimierskiej, dosyć jednak szybko jego region przeszedł pod władanie Królestwa Polskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów – stało się to w 1340 roku. Powodem była śmierć Bolesława Jerzego III, a oficjalnym dokumentem finalizującym przejście Lwowa na teren innego państwa była – podpisana jedynie dwa lata wcześniej – umowa spadkowa, jednakże książęta litewscy nadal rościli sobie prawa do tego miasta, czego przykładem może być chociażby najazd jednego z nich, Lubarta, w 1350 roku, który – jakoby przy okazji – miasto po prostu zniszczył.

Po wielu historycznych perturbacjach i zawirowaniach Lwów przeszedł w końcu pod zabór austriacki, co wydarzyło się w 1772 roku, podczas pierwszego z trzech rozbiorów Polski. Później miasto to było jakoby „miotane” pomiędzy należnością do Polski, bycia pod okupacją radziecką, niemiecką, ponownie radziecką, aż w końcu trafiło pod skrzydła Ukrainy, gdzie stało się ważnym miejscem zarówno przemysłowym, jak i kulturalnym.

Ze względu na bogatą historię miasta i bardzo interesujące zabytki, wycieczki lwów są bardzo popularne pośród mieszkańców Europy. Warto więc wybierać się w tak historyczne i piękne miejsca jak Lwów chociażby na weekendowy odpoczynek wraz z najbliższą rodziną.

Jeżeli byłeś we Lwowie to daj znać w postaci komentarza co warto według Ciebie zwiedzić i dlaczego akurat to miejsce 😉 Zapraszamy do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?