Browse By

Jak wygląda pogrzeb i jak go zorganizować?

Nabożeństwo pogrzebowe jest uroczystym wydarzeniem, podczas którego żałobnicy żegnają się z osobą zmarłą. Odbywa się on albo w kaplicy cmentarnej, albo w wynajmowanych pomieszczeniach. Usługa pogrzebowa może być zorganizowana indywidualnie. W centrum usług pogrzebowych zazwyczaj znajduje się trumna z osobą zmarłą lub urną. Trumna lub urna jest zawsze podnoszona na cokole tak, aby była widoczna dla wszystkich obecnych. Przed rozpoczęciem żałobnicy udają się do kaplicy cmentarnej lub sali pożegnalnej. Zatrzymują się na krótko przy trumnie lub urnie i pozostają tam przez kilka sekund, aby w ciszy uczcić pamięć zmarłego. Podczas pogrzebu osoby obecne na pogrzebie siedzą na ławkach lub krzesłach zwróconych w stronę trumny lub urny. Jest on zarezerwowany dla najbliższych krewnych, którzy zajmują miejsca z przodu.

Dekoracje i aranżacje

Sala żałobna może być ozdobiona kwiatami, tkaninami, zdjęciami lub pamiątkami. Krewni są zaproszeni do wzięcia udziału w nabożeństwie pogrzebowym. To oni decydują o tym, jakie kolory ma dekoracja, czy sprowadzane są osobiste przedmioty zmarłego, jakie kwiaty zdobią trumnę czy urnę i jaka muzyka towarzyszy uroczystości. Kwiaty i wieńce wnoszone przez gości kładzie się na podłodze przed trumną lub urną. Zazwyczaj pracownicy firmy pogrzebowej lub pracownik cmentarza odbiera kwiaty od gości i układa je w taki sposób, że trumna lub urna, otoczona kwiatami, daje atrakcyjny obraz.

Pożegnanie zmarłego

W przypadku kremacji, przed kremacją przy trumnie może odbyć się pogrzeb lub pożegnanie. Najczęściej wybierane miejsce to kaplica cmentarna lub pomieszczenia domu pogrzebowego. Pożegnanie może mieć miejsce przy otwartej lub zamkniętej trumnie. Pamiętajmy, że koszt ceremonii przy trumnie jest doliczany do ceny kremacji. Jeśli chcemy pożegnać się poza domem pogrzebowym, będziemy musieli zapłacić za dodatkowy przejazd.

kremacja zwlok - dom pogrzebowy

Organizacja przez zakład pogrzebowy

Przygotowanie i organizacja pogrzebu odbywa się zazwyczaj przez zakład pogrzebowy. Dyrektor pogrzebu koordynuje datę z cmentarzem, duchownym, muzykami i posiadaczami trumien. Wspiera on żałobników w doborze muzyki, dekoracji i zleca kwiaciarnię. Przedsiębiorca pogrzebowy zazwyczaj towarzyszy również usługom pogrzebowym. Więcej na temat spraw związanych z pogrzebem można przeczytać na stronie: uslugipogrzeboweblog.wordpress.com. W niektórych parafiach usługi pogrzebowe odprawia również ksiądz. Przedsiębiorcy pomagają osobom pogrążonym w żałobie przy organizacji ceremonii i mogą zgłaszać sugestie dla organizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?