Browse By

Jakie dokumenty należy posiadać, aby ubiegać się o prawo jazdy?

W dzisiejszych czasach już większość młodych ludzi, tuż po ukończeniu osiemnastego roku życia, zaczyna ubiegać się o pierwsze prawo jazdy. Taki dokument może znacząco ułatwić nam życie oraz zapewnić nam poczucie niezależności. Zanim jednak wybierzemy się na kurs prawa jazdy, dowiedzmy się, jakich dokumentów potrzebujemy, aby uzyskać możliwość prowadzenia pojazdów.

nauka jazdy

Na samym początku musimy wypełnić wniosek o wydanie nam prawa jazdy. Możemy go pobrać z internetu lub wziąć bezpośrednio z urzędu. Następnie udajemy się do gabinetu lekarskiego po orzeczenie lekarskie. Musimy również wykonać sobie aktualne zdjęcie. Fotografia powinna być wyraźna, w kolorze oraz w odpowiednich wymiarach. Do urzędu zanosimy także dowód osobisty lub paszport. Jeśli chodzi o cudzoziemców, muszą oni zabrać paszport lub kartę pobytu. Ważny jest również dokument potwierdzający nasz adres zameldowania. Jeśli więc posiadamy nowy dowód osobisty, w którym nie ma takich informacji, powinniśmy wziąć z urzędu gminy dokument poświadczający nasze zameldowanie. Może się również zdarzyć taka sytuacja, że nie mamy takiego adresu. Wtedy powinniśmy spytać wybranego urzędnika, co należy zrobić w takiej sytuacji.

W zależności od tego, o jakie prawo jazdy się ubiegamy, będziemy musieli przynieść do urzędu inne dokumenty. Gdy Szkoła jazdy Warszawa już była przez nas odwiedzana i zdaliśmy pewne egzaminy, powinniśmy przynieść informacje o nich do danego urzędu. Wtedy możemy ubiegać się o prawo jazdy innych kategorii. Gdy jesteśmy osobami niepełnoletnimi, przyda się również pisemna zgoda rodziców. Opiekun prawny musi podpisać wybrane dokumenty bezpośrednio przy danym urzędniku. W przypadku ubiegania się o prawo jazdy niektórych kategorii C, E i D, konieczne będzie również orzeczenie psychologiczne. Poświadczy ono, że jesteśmy w stanie prowadzić wybrane pojazdy. A gdy przygotujemy wszystkie takie dokumenty, z łatwością załatwimy wszelkie formalności.

Na zakończenie tak świetnego artykułu, dla rozrywki zapraszamy do obejrzenia filmiku:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?