Browse By

Ostatnie pożegnanie – o czym trzeba pamiętać?

Organizacja pogrzebu może być przytłaczająca dla najbliższych. Często niepogodzeni ze śmiercią bliskiej osoby nie mają pojęcia, od czego rozpocząć przygotowanie ostatniego pożegnania, aby przebiegło to sprawnie i przemyślanie. Tymczasem, jak wskazują psycholodzy, odpowiednie przygotowanie pochówku ma bardzo duże znaczenie dla kondycji psychicznej pozostawionych nagle członków rodziny. Od czego zacząć i jak zabrać się za organizację pogrzebu, aby skrócić cierpienie rodziny a jednocześnie postępować zgodnie z zasadami obowiązującego prawa?

Akt zgonu – najważniejszy dokument potrzebny do organizacji pogrzebu

Niezależnie od tego, czy śmierć nastąpiła wskutek długiej choroby, czy też nagłego zdarzenia (np. wypadku) pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać jest skontaktowanie się z lekarzem w celu uzyskania tak zwanej karty zgonu. To podstawowy dokument, który uprawnia do starania się o akt zgonu, na podstawie którego można organizować pochówek.

transport zwlok do kaplicy

Co dalej?

Równolegle do załatwiania formalności urzędowych (skierowania do Urzędu Stanu Cywilnego, aby ten wydał akt zgonu) należy zawiadomić wybrany zakład pogrzebowy. To bardzo ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale także z uwagi na dobro najbliższej rodziny. Z reguły pochówek odbywa się w ciągu 3. doby od śmierci, chociaż nie jest to regułą. Starannie wybrany zakład pogrzebowy pomoże rozwiązać nie tylko kwestię przechowywania ciała przez kilka dni. W zakres usług zakładów pogrzebowych wchodzi m.in. dobór trumny czy odpowiedniego ubioru na ostatnie pożegnanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz klikając tutaj.

Pogrzeb w obrządku katolickim – co trzeba jeszcze załatwić?

Najczęściej w Polsce mamy do czynienia z pochówkiem w obrządku katolickim (chociaż oczywiście nie jest to regułą – świecki obrządek pogrzebowy jest równie często spotykany). Jeśli chodzi o formalności związane z organizacją katolickiego pogrzebu, konieczne będzie skontaktowanie się z proboszczem lub przedstawicielem kancelarii parafialnej w danej parafii. Tam należy ustalić datę i godzinę pochówku, miejsce grzebania zwłok itd. Bardzo prawdopodobne, że dodatkowo będzie trzeba jeszcze znaleźć kontakt do miejscowego grabaża, który przygotuje zaplecze dla ceremonii ( w grę nieraz wchodzą takie prace, jak przygotowywanie nowego miejsca pochówku, poszerzanie istniejących już grobów i tym podobne).

kremacja zwlok - dom pogrzebowy

Ostatnim elementem ostatniego pożegnania bardzo często jest tak zwana konsolacja, popularnie znana jako stypa. Warto wziąć pod uwagę organizację takiej uroczystości np. w restauracji, jeśli wiadomo, że na uroczystość pogrzebową przyjedzie wiele osób z daleka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?