Browse By

Sprawdź, czy wiesz jak przygotować się do sezonu!

Najczęściej popełniane błędy wśród osób rozpoczynających przygodę ze snowboardem, czy takową przygodę kontynuujących, jest brak wcześniejszego przygotowania organizmu do wysiłku fizycznego. Zlekceważenie tego „punktu programu” bardzo często prowadzi do kontuzji, czy też przemęczenia mięśni, co uniemożliwia kontynuowanie nauki, czy w przypadku osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych kontynuację jazdy.

Nie wyobrażasz sobie zimy bez deski? Chcesz spróbować swoich sił na stoku?

Tak samo jak i poziom sprawności fizycznej jest inny u każdego człowieka, tak i jego umiejętności jazdy na desce, w związku z czym przygotowanie do sezonu to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego też czas i sposób przygotowania dla każdego będzie wyglądał inaczej. Aby więc dobrze przygotować się do jazdy na snowboardzie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, tj.: tryb życia i sprawność fizyczna, długość i intensywność jazdy, stan zdrowia, miejsce rozpoczęcia sezonu. Najmniej czasu potrzebować będą na przygotowanie osoby aktywnie fizycznie, czynnie uprawiające jakiś sport przez cały rok, niemniej jednak nie oznacza to, że mogą całkowicie zlekceważyć przygotowanie do wyjazdu na stoki. Warto bowiem podczas owych aktywności zwracać większą uwagę na grupy mięśniowe zaangażowane podczas jazdy – w tym przypadku większą uwagę należy skupić na wzmacnianie i kondycję mięśni nóg.

snowboarding-554048_1920

Osoby, które nie prowadzą aktywnego trybu życia powinny minimum 4-6 tygodni przed pierwszym dniem na stoku zacząć stopniowo wdrażać aktywność fizyczną. Jak z każdym wysiłkiem fizycznym, tak i z jazdą na desce należy pamiętać, aby stopniowo wdrażać intensywność jazdy. Zbyt duża na samym początku spowoduje szybkie zmęczenie i osłabienie organizmu, co za tym idzie może bardzo szybko zniechęcić do kontynuacji jazdy, a tego przecież nikt by nie chciał.  Szczególną uwagę na przygotowanie do sezonu powinny zwrócić osoby z problemami krążeniowo-oddechowymi, gdyż właśnie one są najbardziej narażone na problemy zdrowotne – w związku z niskim ciśnieniem panującym na dużych wysokościach.

ski-snowboard-winter-snow-sport-snowboarding

Snowboard to kondycyjnie wymagający sport, dlatego treningi należy wykonywać minimum trzy razy w tygodniu, nie powinny trwać dłużej niż godzinę. Warto skoncentrować się na ćwiczeniach aerobowych, np. marsze, biegi, czy jazda na rowerze. Poprawiają kondycję i angażują nogi, których wzmocnienie jest również kluczowe przy wyborze tego zimowego sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?